Victorian London RPG
 
IndeksFAQSzukajGrupyRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Kobiety

Go down 
AutorWiadomość
Donatien
Admin
avatar

Profesja : Arystokrata
Wiek postaci : Nieznany (ciało: 21 lat)

PisanieTemat: Kobiety   Sro 24 Lut 2010, 01:33

W pierwszej połowie XIX wieku można zauważyć, iż mężczyźni byli uznawani za pełnoprawnych obywateli, kobietom natomiast odmawiano prawa głosu. Wynikło to z głęboko zakorzenionego w społeczeństwie przeświadczenia, że mężczyzna zarabia, a kobieta jest zależna od niego.
Ewangelicy wierzyli mocno w prawo każdego, zarówno mężczyzny jak i kobiety, do zbawienia, lecz to potwierdzenie równości duchowej nie pociągało za sobą równości społecznej. Różne sfery działania mężczyzn i kobiet, „mały krąg”, w którym obracała się kobieta, wszystko to znaczyło, że w relacjach społecznych była ona poddana swemu mężowi.
Kobieta stała się symbolem kruchości, który należało chronić przed światem zewnętrznym (publicznym); stała się symbolem prywatności. Kobiety musiały być odsunięte w przestrzeń prywatną ze względu na swą biologiczną słabość.
Kobiety były dyskryminowane w zakresie prawa do własności. W wypadku rozwodu oznaczało to zagarnięcie całej własności małżeńskiej przez mężczyznę, łącznie z posagiem żony. Tylko kobiety najbogatsze mogły liczyć na usankcjonowany podział majątkowy.
Bardzo mało dbano o średnie wykształcenie kobiet. Były one ofiarami zbyt wysokich kosztów kształcenia braci. W tej i wielu innych sprawach dotyczących kobiet wielka emancypacja i poprawa sytuacji została odroczona do ostatnich trzydziestu lat panowania królowej Wiktorii kiedy to w Oksfordzie i Cambridge powstały kolegia żeńskie, a szkoły średnie dla dziewcząt bardzo się poprawiły.
Z domu rodzinnego dziewczęta nie wynosiły żadnej wiedzy seksualnej. Matki pouczały jedynie córki jak zdobyć mężczyznę i doprowadzić go do małżeństwa. Nie przekazywały im żadnej wiedzy. Spowodowało to wprost ogromny wzrost niewiedzy niezamężnych kobiet odnośnie spraw seksu i płodności. Nastawienie kobiet do seksu było bardzo negatywne, jak do sprawy niegodnej uczciwej kobiety. Należy jednak zaznaczyć, że dziewictwo miało bardzo wysoką cenę i traktowano je jako towar który wystawiano na sprzedaż. Czystość dziewicy była obowiązkiem, który nie dotyczył mężczyzn. Mężczyzna pobierał nauki seksualne głównie w domu publicznym, dlatego domy publiczne miały tak duże znaczenie w epoce wiktoriańskiej.
Surowość ówczesnego kodeksu etycznego, uznawanego przez wielu rodziców, bardzo często skłaniała do prostytucji uwiedzione dziewczęta. Zaś sytuacja ekonomiczna kobiety samotnej zmuszała wiele z nich do pogodzenia się ze wstrętnym sobie zawodem.
Istniało ciche społeczne przyzwolenie na wczesną inicjację mężczyzn, podczas gdy nie tolerowano podobnych doświadczeń wśród dziewcząt, którym pozostawało oczekiwanie na noc poślubną.
Zgodnie z twierdzeniem ówczesnych szarlatanów, katalizatorem zapłodnienia i narodzin dziecka u kobiety była przyjemność – uważano, że odczuwanie u kobiety rozkoszy czyni z niej osobę płodną, natomiast brak oznak odczuwania przyjemności podczas stosunku, równoznaczne może być z jej impotencją. Jeśli więc zgwałcona kobieta nagle zachodziła w ciążę, cała wina za gwałt była pokładana w niej samej – odczuwała przyjemność, więc to najprawdopodobniej w ogóle nie był gwałt i oskarżenia kierowane ku gwałcicielowi nie były prawdziwe. Wiktoriańskie kobiety szybko podchwyciły tę ideę, skrupulatnie ucząc się symulowania orgazmu przed mężami i tym samym zrzucając winę na ich impotencję w przypadku braku potomka. Nierzadko robiły to po to, aby manipulować swymi tracącymi w podobnej sytuacji pewność siebie, mężczyznami. Niemniej jednak rozkosz służyć mogła tylko prokreacji i doświadczanie jej w stanie panieńskim lub w pojedynkę uważane było za perwersję, dewiację najgorszego rodzaju, a także poważne zagrożenie dla zdrowia, życia i zbawienia.
Od żon robotników oczekiwano czegoś innego niż od kobiet pochodzących z burżuazji. Kobiety z burżuazji miały być przede wszystkim „paniami domu”. Żony i matki klasy robotniczej miały być dobrymi gospodyniami.
W przypadku pracy kobiet ubogich patrzono inaczej. Kobiety z tej warstwy społecznej mogły pracować, o ile ich zawód był „typowo kobiecy”.
W wiktoriańskim społeczeństwie angielskim najsilniej ugruntowywał się podział na kobiety szanowane i niegodne szacunku, uosobiony przez przeciwstawne obrazy Madonny i grzesznicy Magdaleny. Dychotomia ta wpłynęła nie tylko na rozwój prostytucji, ale sprzyjała także projektowaniu na figurę prostytutki wszystkich stłumionych seksualnych pragnień.

__________________

"I zło chce nas jedynie uszczęśliwić."
- Stanisław Jerzy Lec
Powrót do góry Go down
http://victorianlondon.forumpolish.com
 
Kobiety
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Victorian London RPG :: Informacje :: Opis świata Victorian London-
Skocz do: