Victorian London RPG
 
IndeksFAQSzukajGrupyRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Polityka i gospodarka

Go down 
AutorWiadomość
Donatien
Admin
Donatien

Profesja : Arystokrata
Wiek postaci : Nieznany (ciało: 21 lat)

PisanieTemat: Polityka i gospodarka   Sro 24 Lut 2010, 01:28

Na samym wstępie wspomnieć należy o tym, iż w okresie wiktoriańskim Wielka Brytania była jednym z największych imperiów w dziejach ludzkości, głównie dzięki koloniom na całym świecie. Stąd państwo to było niezwykle bogate i rozwinięte gospodarczo. To właśnie w tych czasach następował wielki rozwój przemysłowy. Zdecydowanie była to epoka przełomowa.

W samym państwie panował ustrój zwany monarchią parlamentarną. Prócz królowej (Wiktorii) o losach państwa decydował również parlament, na czele którego stał premier. Parlament brytyjski składał się z trzech członów: z Izby Gmin (izba niższa), Izby Lordów (izba wyższa) oraz z monarchy.
Izba Gmin (ang. The House of Commons) - odpowiednik naszego Sejmu. Wybory są wolne i każdy kto ukończył 18 lat może do nich przystąpić.
Izba Lordów (ang. The House of Lords) - nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura są uwarunkowane wielowiekową tradycją. Składa się z dziedzicznych i dożywotnich lordów, z lordów duchownych oraz z lordów prawa. Par (od łac. par - równy) był tytułem osoby posiadającej prawo zasiadania w Izbie Lordów.
Siedzibą brytyjskiego rządu był (i nadal jest) Pałac Westminsterski, w którym każda z Izb ma własną salę (Izba Gmin dekorowana jest na zielono i jej wystrój jest raczej skromny w porównaniu z czerwoną Izbą Lordów.)
Obie izby w XIX wieku były równoprawne.

Polityka brytyjska wobec jej kolonii była skierowana przede wszystkim na zysk i zaspokojenie potrzeb gospodarczych Wielkiej Brytanii. Gospodarki kolonii były rozwijane głównie jako baza surowcowa dla Wielkiej Brytanii, przez co były zacofane pod względem rozwoju przemysłu wytwórczego. Pod panowanie imperium brytyjskiego dostały się między innymi Indie – zwane perłą brytyjskiej korony, Zimbabwe, Sudan, Uganda, Irak, Gujana i Fidżi.
Odkrycie złota w Kalifornii i w Australii zainaugurowało wspaniały okres ekspansji handlu, z którego Anglia w połowie stulecia potrafiła odnieść największe korzyści, gdyż wyprzedzała inne kraje tak w handlu, jak i przemyśle. Handel przybrzeżny otwarto dla statków wszelkich narodowości, ale w wolnej konkurencji cudzoziemcy uzyskali tylko pół procent jego obrotów. Ten handel, obejmujący bardzo dużą część węgla na użytek krajowy, tonażem ładunków przewyższał cały ogromny handel zamorski. Gościńcami Anglii były jednak wszystkie oceany świata.

W kraju w związku z rewolucją przemysłową manufaktury zastępowane były fabrykami oraz faktoriami, w których miast pracy ludzkich rąk wykorzystywano mechanizmy oparte głównie na sile parowej. Dzięki temu znacznie wzrosła wydajność pracy i rozpoczęła się produkcja masowa.
Była to epoka wynalazków spośród których warto wymienić statek parowy, parowóz (a co za tym idzie – kolej żelazną), gazowe latarnie uliczne, rewolwer, zapałki, fotografię, maszynę do szycia, rower, znaczki pocztowe, lampy naftowe, strzykawki, telefon, wieczne pióro czy fonograf.

__________________

"I zło chce nas jedynie uszczęśliwić."
- Stanisław Jerzy Lec
Powrót do góry Go down
http://victorianlondon.forumpolish.com
 
Polityka i gospodarka
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Victorian London RPG :: Informacje :: Opis świata Victorian London-
Skocz do: