Victorian London RPG
 
IndeksFAQSzukajGrupyRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Religie

Go down 
AutorWiadomość
Donatien
Admin
Donatien

Profesja : Arystokrata
Wiek postaci : Nieznany (ciało: 21 lat)

PisanieTemat: Religie   Sro 24 Lut 2010, 01:27

Główną i zdecydowanie dominującą religią wiktoriańskiej Anglii było chrześcijaństwo, a dokładniej rzecz biorąc jego odłam zwany anglikanizmem. Wyznawano rzecz jasna również i inne odłamy (prawosławie, katolicyzm, protestantyzm itd.) Pozostałymi dość istotnymi religiami były: islam, hinduizm, judaizm i buddyzm.
Anglia tamtych czasów była zlepkiem kulturowym, więc na dobrą sprawę występowała tam większość religii świata w mniejszym lub większym stopniu. Do szczegółowego zapoznania się z poszczególnymi religiami odsyłamy już jednak do innych źródeł (np. wikipedii).

Prócz zwykłych wyznawców religijnych można było spotkać także członków różnych sekt i organizacji okultystycznych. I było ich w tamtych czasach niemało (ilość aktywnych spirytualistów znacznie przekraczała liczbę 10 tysięcy). Jako, iż wiara anglikańskiego Kościoła była niezwykle chwiejną i wciąż podważaną (między innymi przez naukowe teorie takie jak teoria ewolucji Darwina) ludzie garnęli do czegoś co da im poczucie stabilności i pewności. Odwracali się od nauki atakującej ich dotychczasowe wierzenia by zwrócić się ku okultyzmowi i spirytualizmowi, ku przesądom i zabobonom. Jednym z pierwszych pionierów badań spirytualistycznych było Towarzystwo Duchów (Ghost Society). Zajmowało się ono "prowadzeniem poważnych i rzetelnych badań w zakresie natury zjawisk luźno nazywanych ponadnaturalnymi". Równie szkodliwe jak teoria doboru naturalnego Darwina były inne elementy niszczące młode pokolenie Anglii i przyszłe duchowieństwo Kościoła anglikańskiego takie jak np. filozofia empiryczna Johna Stuarta Milla, którego dzieła zyskały wielki prestiż w Cambridge i w całej Anglii. Głównym tematem dzieła Milla "Logika" było to, że jedynym wiarygodnym źródłem informacji o świecie jakie posiada człowiek są jego zmysły; stąd też "wiara" nie może być ważną podstawą przekonań.

Powstało wiele organizacji o charakterze „naukowym” zajmujących się badaniem wszystkich nadprzyrodzonych i parapsychologicznych zjawisk. Łączyły się one jednak nadal z filozofią, religią i mistycyzmem. Organizowano komisje w celu zbadania telepatii, hipnozy, transu mesmerycznego, jasnowidzenia, percepcji nadnaturalnej (ESP), pojawiania się duchów, domów nawiedzanych przez duchy, w celu ustalenia praw rządzących zjawiskami parapsychologicznymi.


Jest to jedynie ogólny zarys sytuacji, więc zachęcamy do głębszego zapoznania się z tematem w tych artykułach:
http://www.literatura.hg.pl/19centur.htm
http://www.victorianlondon.org/frame-religion.htm

__________________

"I zło chce nas jedynie uszczęśliwić."
- Stanisław Jerzy Lec
Powrót do góry Go down
http://victorianlondon.forumpolish.com
 
Religie
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Victorian London RPG :: Informacje :: Opis świata Victorian London-
Skocz do: