Victorian London RPG
 
IndeksFAQSzukajGrupyRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Profesje

Go down 
AutorWiadomość
Donatien
Admin
avatar

Profesja : Arystokrata
Wiek postaci : Nieznany (ciało: 21 lat)

PisanieTemat: Profesje   Sob 20 Lut 2010, 22:32

Śledczy
Spektakularne ujęcie przestępcy przez odważnych stróżów prawa jest jedynie ostatnim ogniwem długiego łańcucha czynności. Pierwszymi żołnierzami na polu walki o sprawiedliwość są śledczy – znakomici specjaliści o umysłach chłodnych i bystrych niczym górski strumień. W zawodzie tym do najważniejszych cech zalicza się chłodny i analityczny umysł, znajomość technik śledczych oraz wiedzę z nowoczesnych dziedzin nauki. Kluczowa jest też sumienność oraz nieugiętość i silna wola.
Przykładowe zajęcia: śledczy Scotland Yardu i policji, szpieg, prywatny detektyw itp.

Policjant
Podczas gdy śledczy głowią się w swych gabinetach nad rozmaitymi zagadkami kryminalnymi na ulicach może się wydarzyć wiele złego. Dbanie o bezpieczeństwo londyńskich zaułków jest więc przede wszystkim domeną zwykłych szeregowych policjantów. Można wśród nich spotkać wiele bardzo zróżnicowanych indywiduów mających rozmaite cele, ambicje i talenty. Bardzo pożądaną umiejętnością jest tu zawsze znajomość miasta.
Przykładowe zajęcia: funkcjonariusz policji itp.

Oprych
Ulice Londynu byłyby naprawdę bezpiecznym i przyjemnym miejscem gdyby nie zamieszkująca je duża populacja oprychów. Są to zazwyczaj osobnicy o bardzo różnorodnych talentach połączeni jednym uniwersalnym celem – zdobyciem pieniędzy. Legalność dróg jakimi dążą do celu budzi zazwyczaj spore wątpliwości, ale w końcu liczy się efektywność, czyż nie?
Przykładowe zajęcia: łamignaci, szulerzy, oszuści, kieszonkowcy itp.

Ulicznik
Nie każdy dżentelmen ma pieniądze na nowy cylinder i nie każdą damę stać na wspaniałe kosmetyki. Ulice, przytułki oraz wszelkie inne rejony miasta zasiedla sporo ludzi biednych, którzy częstokroć nie mają nawet za co wyżywić rodziny. Osoby te podejmują się sezonowych, często bardzo ciężkich prac, żerują na rzeczach, które dla innych są śmieciami lub po prostu żebrzą by przetrwać w swym nieprzyjaznym środowisku. Stres wywołany ciężkim życiem zwykle odbija na nich swe piętno i przeważająca część boryka się z nałogami, z których najczęstszy jest alkoholizm. Powszechne są też nierzadko dość ciężkie choroby.

Orator
W średniowieczu najpotężniejszą bronią był miecz, a najlepszą osłoną zbroja. W nowych, bardziej cywilizowanych czasach najlepszym orężem jest słowo i to zwykle ci, którzy potrafią wprawnie nim władać wspinają się na najwyższe szczeble drabiny społecznej. Wrodzony urok, charyzma, umiejętność dobrego doboru argumentów oraz atrakcyjna powierzchowność są najważniejsze w ciężkim, pełnym zawiści i konkurencji zawodzie mówcy.

Medyk
Ludzkie ciało jest skomplikowaną niezwykle sprawną maszyną. Niestety w każdej maszynie coś może się popsuć i wtedy nieodzowny jest specjalista dysponujący odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Swoistymi mechanikami ludzkiego ciała są medycy, kasa doskonale zaznajomionych z ludzką anatomią specjalistów szkolących się w leczeniu rozmaitych dolegliwości zdrowotnych. Praktycznie wszyscy mają wyższe wykształcenie w dziedzinach ścisłych tj. chemia czy biologia, a już na pewno znają się na technikach medycznych. Przydatne są też twarde nerwy, bardzo potrzebne przy co trudniejszych zabiegach typu amputacja.

Prostytutka
Nie każdemu jest dane poznać tą jedną i jedyną miłość, z którą mógłby zostać do końca życia. Ludzie tacy bardzo chętnie korzystają z usług dam oraz paniczów, których miłość (i ciało) można wynająć za twardą gotówkę. W zawodzie prostytutki (męskiej i żeńskiej) najważniejsza jest znajomość tematu, atrakcyjna powierzchowność, a wśród luksusowego ich odrębu także elokwencja.

Finansista
Pieniądz – nadrzędny cel i esencja życia dziewięćdziesięciu dziewięciu procent populacji miasta. Jedni mają go dużo, inni średnio, jeszcze inni bardzo dużo, ale zawsze jest go za mało. Istnieją osoby, które lepiej niż inni znają się na finansach i niczym migrujące łososie wspinają się pod prąd gigantycznego wodospadu biznesu. Bardzo pomocną rzeczą jest tu posiadanie własnej firmy, zakładu, spółki, względnie burdelu oraz wysoka inteligencja.
Aby grać postacią finansisty należy stworzyć dobrą kartę postaci, w której powinny znaleźć się także umiejętność „finanse” i zaleta „właściciel”.

Handlarz
Nie wszystkie osoby sprzedające swoje talenty muszą być artystami lub prostytutkami. Istnieje również liczna kasta małych i średnich handlarzy zarabiających na wyrobach własnych rąk bądź zdobytych dzięki swym talentom różnorodnych towarach.
Aby grać postacią handlarza należy koniecznie wybrać zaletę „właściciel”.

Robotnik
Wszelkie wspaniałe produkty używane przez pięknych i bogatych oraz ich nieco uboższe wersje dla kasty średniej są efektem ciężkiej pracy wielu par rąk. Robotnicy stanowią podstawę potęgi królestwa siłą swych mięśni oraz umiejętnościami napędzając wszelkie ważne gałęzie przemysłu. Są to zwykle osoby niezbyt zamożne, w pocie czoła pracujące na chleb powszedni. Ciężkie warunki pracy owocują różnymi problemami ze zdrowiem oraz nałogami.

Kapitan
Anglia jest wyspą co oznacza, iż wszelki handel zagraniczny musi się odbywać drogą morską. Głównymi środkami handlu są więc rozmaite statki, których kapitanowie za pieniądze przewożą rozmaite towary z punktu A do punktu B. To twardzi ludzie, posiadający swoje własne statki oraz często wiele różnorodnych umiejętności. Nie wystarczy w końcu sama umiejętność żeglugi, ważne są też zdolności przywódcze, finansowe a nierzadko bojowe.
Aby grać postacią kapitana należy stworzyć dobrą kartę postaci, w której powinny znaleźć się także umiejętności „żegluga”, „nawigacja” i zaleta „właściciel”.

Marynarz
Sam kapitan nie jest w stanie sterować wielką jednostką wodną. Są mu do tego potrzebni marynarze zaznajomieni z morzem oraz mechanizmami statku. To niebezpieczna praca, w której bardzo często zdarzają się wypadki, a niesubordynacja czy brak efektywności bywają srodze karane. Większość marynarzy zagląda do butelki.

Arystokrata
Wbrew powszechnej panującej wśród gminu opinii nie wszyscy bogacze są homoseksualistami czego dowodem są ich dzieci najczęściej dziedziczące rodzinne fortuny. Wielu uważa, iż życie arystokraty jest proste, łatwe i przyjemne. Niewielu jednak wie jak wiele wysiłku kosztuje utrzymanie swojej pozycji w świecie pełnym konkurencji, oszustw i podstępów. Utrzymanie swojej fortuny wymaga bardzo wielu zróżnicowanych umiejętności, sprawnego umysłu, a niejednokrotnie silnego ramienia lub ostrego noża (opcjonalnie skutecznej trucizny). Bardzo ważne są też znajomości i koneksje.
Aby grać postacią arystokraty należy stworzyć dobrą kartę postaci, w której powinny znaleźć się także umiejętność „etykieta” i zaleta „bogacz”.

Najemnik
Ludzie posiadający pieniądze potrzebują zwykle ochrony lub kogoś kto wykona za nich brudną robotę. Usługi takie oferują najemnicy – szeroki krąg specjalistów o rozmaitych talentach gotowych służyć każdemu kto dobrze im zapłaci. W zawodzie tym najważniejsza jest sprawność fizyczna, zdolności bojowe oraz, wbrew pozorom, intelekt.

Łowca nagród
Policja i Scotland Yard mają często zbyt dużo pracy by polować na wszystkich przestępców we własnym zakresie. Korzystają więc niejednokrotnie z usług łowców nagród. Ponurych indywiduów zajmujących się tropieniem oraz pojmaniem najgroźniejszych nawet kryminalistów. W zawodzie tym potrzebne są umiejętności bojowe, śledcze oraz znajomości, które bardzo ułatwiają pracę.

Naukowiec
Wiedza to jeden ze składników potęgi, a ci najbardziej jej oddani zostają naukowcami. Są to osobnicy, którzy całe swoje życie poświęcili próbom zrozumienia świata dookoła nich. Każdy robi to w nieco inny sposób. Chemicy poprzez tabele pierwiastków, biolodzy badając formy życia, geolodzy zgłębiając tajemnice planety, a lingwiści studiując języki innych cywilizacji. Wśród naukowców najważniejsza jest inteligencja, a zaraz po niej wykształcenie. Cała reszta się nie liczy.

Artysta
Prawdziwi artyści za czołową wartości uważają piękno i doskonałość. Każdy z tych indywidualistów postrzega te dwa pojęcia na swój własny oryginalny sposób i stara się jak najlepiej oddać ich naturę posługując się wybraną dziedziną sztuki. Aktorzy będą więc szukać piękna i doskonałości w mistrzowsko odegranych rolach, rzeźbiarze i malarze w dynamicznych pozach, idealnych kształtach i pięknie przekazu, a muzycy w harmonii nut i dźwięków. Bez względu na to w czym specjalizuje się dany artysta cechuje go kreatywność, bogata wyobraźnia oraz nieszablonowy sposób myślenia.

Treser
Matka natura obdarzyła zwierzęta dzikością i instynktem, a ludzi inteligencją i chęcią kształtowania świata. Treserzy specjalizują się w wykorzystaniu inteligencji do poskromienia dzikości i podporządkowania jej swojej woli. Ci spece od zwierzęcych zachowań doskonale wiedzą co robić aby nawet najdzikszą bestię przyuczyć pewnych obyczajów. Bliski kontakt z najniebezpieczniejszą grupą stworzeń sprawia, iż osobnicy ci muszą się odznaczać silną wolą, żelaznymi nerwami oraz ciałem ze stali. Każdy z nich jednak musi pamiętać o jednym: obcując z bestią musisz uważać aby sam się nią nie stać.

Żołnierz
Psy wojny wsłuchane w bojowy zgiełk, przyuczone dyscypliny, pozbawione skrupułów i zawsze wierne temu kto trzyma smycz. Dobry żołnierz nie może mieć natury filozofa ani skłonności do rozważań nad słusznością swych czynów. Powinien za to wykonywać rozkazy, nawet za cenę własnego życia. Praca w wojsku nie jest zajęciem dla wszystkich, a w dzisiejszych nowoczesnych czasach pełnych lekkoduchów, poetów i mięczaków paplających o wolności ci którzy są zdolni je wykonywać to prawdziwy skarb. Dobrobyt rozleniwił Anglię, napełnił serca jej mieszkańców głupim przekonaniem, że wojny to już przeszłość i sprawił, że zaczęli oni gardzić tymi, którzy nimi żyją. Czas pokaże jak bardzo się mylą.

Okultysta
Niebo i piekło, dobro i zło, ying i yang istnieją naprawdę. A oparte na ich naturze istoty skryte przed wzrokiem zwykłych ludzi zamieszkują ten świat. Jedynie lata szkolenia, zgłębiania ksiąg zawierających starożytną wiedzę, naturalne predyspozycje oraz znajomość rytuałów z dawnych czasów mogą pozwolić na choć częściowe wkroczenie do niebezpiecznego świata sił nadprzyrodzonych. Różne pobudki sprawiają, że dana osoba zaczyna się interesować wiedzą okultystyczną. Jednak niemal wszyscy adepci tej sztuki to osoby inteligentne, skryte i niebezpieczne. Potęgi świata pozazmysłowego szybko rozprawiają się ze słabszymi z nich, pozostawiając przy życiu tylko tych najsilniejszych i najprzebieglejszych. Widzenie aur, dar kontaktu ze zmarłymi i wiedza okultystyczna to absolutne minimum potrzebne by tajemnicze siły nie doprowadziły do zagłady nieostrożnego badacza. Nie stanowią one jednak żadnej gwarancji przetrwania.
Aby grać postacią okultysty należy stworzyć dobrą kartę postaci, w której powinny znaleźć się także umiejętność „wiedza tajemna” i zalety „medium”, „widzenie aur”.

Sługa
Żaden bogaty dżentelmen ani leniwa od przepychu dama nie kiwnie nawet palcem by zetrzeć kurz zalegający na meblach, zaścielić skotłowaną po nocy pościel albo ugotować wyborny posiłek dla swych gości. Tak przyziemne zadania zarezerwowane są dla sług. Czasy, w których służba u możnego pana była obowiązkiem biedniejszych już dawno minęły i obecnie jest to dość dobrze płatna praca zapewniająca niekiedy zakwaterowanie i wyżywienie. W zawodzie sługi najważniejsze są dobre maniery, dyscyplina i szybkość działania. Nikt w końcu nie chciał by mieć chamskiego kamerdynera-łamagi, nieprawdaż?

Inżynier
Technika pędzi do przodu szybsza od błyskawicy. Jej rozwój sprawił, iż wiele z powszechnie używanych mechanizmów stało się zbyt skomplikowanymi dla zwykłych robotników. Wytworzyła się więc elitarna kasta inżynierów - znakomicie wykształconych specjalistów zajmujących się produkcją, naprawą oraz konserwacją najbardziej nawet skomplikowanych maszynerii. W tym zawodzie najważniejsza jest inteligencja oraz zdolności techniczne, dzięki którym inżynierowie nie tylko zapewniają działanie najnowszych zdobyczy cywilizacji, ale są także jedną z głównych dźwigni jej rozwoju.

Duchowny
Wiara jest jedną z wiecznych wartości, których nie może zabić czas ani postęp. Tak długo jak wyższe siły będą miały swych wyznawców, tak długo będą oni potrzebowali pośredników ukazujących im właściwą drogę oraz najważniejsze zasady, według których mają żyć. Bycie kapłanem to zaszczytna rola, która niesie ze sobą władzę i przywileje, ale także wielką odpowiedzialność. Przedstawiciele tego zawodu muszą być charyzmatyczni, spokojni oraz wierni zasadom wiary, której służą. Nieliczni dostępują też zaszczytu zdobycia wiedzy na temat walki dobra i zła i umiejętności wspomagania tego pierwszego siłą swej wiary.

__________________

"I zło chce nas jedynie uszczęśliwić."
- Stanisław Jerzy Lec
Powrót do góry Go down
http://victorianlondon.forumpolish.com
 
Profesje
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Victorian London RPG :: Informacje :: Opis świata Victorian London-
Skocz do: